Domovinou charakteristicky kořeněné odrůdy Grüner Vetliner (česky Veltlínské zelené) je Rakousko, kde je se svými 33 % plochy vinic nejpěstovanější odrůdou.
Grüner Veltliner (česky Veltlínské zelené) dnes najdete v Rakousku prakticky ve všech vinařských oblastech, zhruba polovina výsadby je ve Weinviertelu. Celkem se uvádí zhruba 14 900 hektarů z celkových 47 000 hektarů vinic v Rakousku. Veltlínské zelené se v hojné míře pěstuje i v dalších středoevropských vinařských státech, včetně České republiky. Na moravě je jednou z nejrozšířenějších odrůd.
Vína z odrůdy Grüner Veltliner mají vždy vyšší kyselinku a osobité aroma bílého pepře, které je způsobeno specifickou látkou nacházející se ve slupce hroznů. Kromě již zmíněného pepře najdeme ve víně také tóny citrusů, zeleného ovoce, broskví a občas i exotického ovoce typu hruška nashi. Většina vín je vinifikována v nerezových tancích, případně ve starých dřevěných sudech. Vína jsou až na pár výjimek suchá a uzavřena pod šroubovým uzávěrem, který uchová víno svěží. Obecně bývají rakouské veltlíny kulatrější a ovocnější v chuti, než například vína odrůdy Ryzlink rýnský.
Grüner Veltliner z rakouské oblasti Weinviertel, která se nachází hned za hranicemi s Českou republikou, je většinou lehké svěží víno se středně vysokým alkoholem, určená k vypití jako mladá. Mnohem komplexnější a kořenitější styl vín najdeme v oblastech Wachau, Wagram, Kremstal a Kamptal, které jsou blíže řece Dunaji.
Oblast Wachau má jednoznačně definované styly vín pomocí těchto slov, které najdeme na etiketě:
U vín z ostatních oblastí můžeme na etiketě nalézt pojem Klassik, který označuje víno, které se projevuje typickým odrůdových charakterem a pojem Reserve, což jsou vína s alkoholem vyšším než 13%. Hrozny jsou většinou sbírány později, jsou více vyzrálejší a výsledná vína jsou uváděna na trh později. Tato vína jsou podobná kategorii Smaragd z Wachau.
Poslední pojem je Ried, což je název pro vinici v Rakousku. Je to ekvivalent cru ve Francii a nejvyšší stupeň hierarchie. Příklad takového názvu vína je: Grüner Veltliner Ried Obere Sandgrube. Obere Sandgrube je zde tedy název konkrétní vinice.
Ačkoliv většina Rakušanů si ráda vína (včetně GV) vychutnává mlaďoučká a svěží, neznamená to, že by vína odrůdy Grüner Veltliner nebyla vhodná pro delší archivaci. Naopak, podobně jako již zmíněný Riesling mají kvalitní vína střednědobý archivační potenciál a ta nejlepší vína od ikonických vinařů se pak mohou krásně vyvíjet i v horizontu několika desítek let.
Právě díky své svěží a vyšší kyselině najdeme Veltlínské zelené na vinné kartě většiny vyhlášených restaurací. V Rakousku je zcela běžné vidět v restauracích i starší ročníky. Z hlediska párování s jídlem Grüner Veltliner samozřejmě výborně doprovodí klasiky rakouské kuchyně jako je Wiener Schnitzel, ale také s šunkou, uzenými rybami, saláty nebo mladými sýry. V poslední době vidíme i velkou oblibu párovat tato vína s výraznější asijskou kuchyní. Veltlínské zelené si však poradí i se zeleninou, která je obvykle poněkud komplikovaná na párování s vínem, jako je artyčok nebo chřest.
Všechna vína z naší nabídky jsou skladem a připravena k odeslání.
Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 200 Kč poukaz na první nákup.
Při objednávce alespoň za 2500 Kč máte dopravu po celé České republice zdarma.
Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.