11. 4. 2023
Ribera del Duero je vinařská oblast ve Španělsku, která patří ke třem regionům, kde hraje hlavní roli odrůda Tempranillo. Tyto tři regiony jsou Rioja, Ribera del Duero a Toro.
Ačkoliv mají zdejší vína stejný odrůrový základ, jsou díky lokálním podmínkám odlišná. V dnešním příspěvku se zaměříme na dynamicky se rozvíjející region Ribera del Duero, jehož vína aktuálně patří k tomu nejvyhledávanějšímu ze Španělska.
Kdybychom zmíněnou trojici regionů měli přirovnat k lidským postavám, tak by to vypadalo asi takto: Rioja je klasický a elegantní diplomat, který se pohybuje světem s noblesou sobě vlastní. Ribera je jeho mladší a temnější bratranec, přestože už trochu dospěl a dosáhl jisté uhlazenosti. No a Toro, to je ta černá ovce rodiny. Rebel, který sedí v koutě a rád si přihne.
Rioja má za sebou tak bohatou historii (Rioja - spletitá historie a cesta vzhůru do vinařského nebe), že se jí Ribera del Duero nedokáže rovnat. Nicméně Ribera je aktuálně jeden z nejdynamičtěji rozvíjejících se vinařských regionů celého Španělska. Skoro vše zde začalo až v 80. letech minulého století. V roce 1982, kdy vznikla apelace Ribera del Duero DO, zde bylo pouze 9 vinařství, aktuálně je jich přes 300!
Trochu překvapující může být, že jedno z nejslavnějších vinařství Španělska s poměrně bohatou historií nepochází z oblasti Rioja, ale z Ribera del Duero. Je to Vega Sicilia, vinařství plné paradoxů, neboť Sicilia v názvu nemá žádnou spojitost s italskou Sicílií.
Vega Sicilia byla původně zemědělská usedlost. Víno zde začal vyrábět až Don Eloy Lecanda v roce 1864, který se vyučil v Bordeaux. Odtud si přivezl francouzské odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot a Malbec, které vysadil spolu s místním Tempranillem. Vinařství prošlo v následujícím století rukami mnoha majitelů. Rodina Herrero koupila usedlost na začátku 20.století a rozhodla se vína nabízet pouze vybrané skupině svých přátel. Není překvapením, že to byla aristokracie a vyšší střední střída. V této době se tak zrodilo jedno z nejexkluzivnějších vín Španělska. To víno, které se nedá koupit za peníze.
Zajímavostí pro nás Čechy je, že vinařství bylo v roce 1965 koupeno Hansem Neumannem, který sice žil ve Venezuele, ale měl česko-židovské kořeny. Nicméně klíčovými vlastníky jsou od roku 1982 členové rodiny Álvarez. Vinařství vedou dosud a dosáhli největší prosperity.
Právě vína z Vega Sicilia a dalšího vinařství Pesquera přesvědčily v 80. letech místní pěstitele vín, že má smysl přestat prodávat hrozny místním družstvům, která vyráběla levné “krabičáky”, a soustředit se na výrobu kvalitních červených vín.
Ribera del Duero má zhruba 23 000 ha vinic (celá Česká republika má kolem 18 000 ha) a rozpíná se 130 km od západu k východu podél toku řeky Duero (Douro v Portugalsku). Celá oblast se nachází v nadmořské výšce 720-1100 m.n.m. a zdejší klima je charakteristické studenými a tuhými zimami a velmi suchým a horkým létem. Teploty zde sahají od -20ºC v zimě až po 42ºC v létě.
Více než 80 % hroznů jsou zde sklízeny ručně, což je částečně i díky unikátní proporci opravdu starých vinic. Zhruba 1/4 všech vinic je starších než 50 let a stáří kolem 100 let také není nic netypického. Navíc polovina vinic je pěstovaná bez klasického vedení ve formě samostatně stojících keříků (tzv. bush vines).
Tempranillo zaujímá 95 % plochy vinic, nicméně lokální název je Tinta del País nebo Tinto Fino. Díky zdejším klimatickým podmínkám mají místní klony Tempranilla mnohem tlustší slupku, což se promítne v temnější barvě vína i ve větším množství tříslovin. Proto se říká, že jsou vína z Ribery temnějším bratrancem Riojy.
Nejvýznamnějšími vinařskými obcemi v Ribera del Duero jsou Pesquera de Duero, Valbuena de Duero, Roa de Duero a Aranda de Duero. Zdejší vinaři produkují některá z nejlepších španělských vín.
Vína mají intenzivní barvu a jsou charakteristická tóny zralého tmavého ovoce jako višně a ostružiny. Naprostá většina vín zraje v amerických nebo francouzských dubových sudech, což se projeví ve vínech vůní vanilky, hřebíčku či kouřovým nádechem. Díky dlouhému zrání najdeme ve vínech často i tóny tabáku, kůže, kávy či sušeného ovoce.
V chuti je víno Ribera del Duero mnohem robustnější než Rioja. Má většinou vyšší alkohol, výraznou tříslovinu, ale svádí k dalšímu napití svou příjemnou kyselinkou. Vína jsou komplexní, zůstávají dlouho na patře a většina z nich mají velký potenciál pro další zrání v lahvi.
Velikonoce pomalu klepou na dveře a pokud se chystáte připravovat jehněčí, tak sáhněte po lahvi červeného vína z Ribera del Duero a Váš zážitek bude dokonalý. Toto víno ale také výborně doplní jakékoliv grilované červené maso nebo zvěřinové pokrmy. Z bezmasých jídel bych doporučila těstoviny založené na rajčatových omáčkách. Další dobrou variantou je zapečený lilek s rajčaty a parmezánem nebo feta sýrem (podle toho, zda zvolíte italskou nebo řeckou variantu pokrmu).
Víno podávejte vychlazené na 15-18ºC ve sklenici na červené víno, ideálně ve skleničce na Shiraz.
Autor: Michaela Kapičková DipWSET