Francie Profil vinařství

Novinka: BIO šampaňské Vazart-Coquart

17. 1. 2022

Novinka: BIO šampaňské Vazart-Coquart

Náš sortiment nově doplňuje tradiční rodinný výrobce z Champagne, vinařství Vazart-Coquart z Grand Cru vesnice Chouilly. Ta patří do podoblasti Côte des Blancs, kde vládne především odrůda Chardonnay.


Nejinak je tomu i ve vinařství Vazart-Coquart, kde tvoří základ všech vín včetně noblesního ročníkového vína Champagne Grand Bouquet 2015 Grand Cru.

Nejslavnější šumivé víno světa

Šampaňské pochází z vinařského regionu v severní Francii, který dosahuje rozlohy 34 000 hektarů vinic a je téměř 150 kilometrů dlouhý. Právě tady vzniká legendární šumivé víno, které obdivují milovníci vín po celém světě. Různorodé podmínky v každé z pěti hlavních podoblastí dávají šampaňskému jedinečný charakter. Pro výrobu šampaňského se používají prakticky výhradně tři odrůdy. Jejich zastoupení ve vinicích je následující: Pinot noir (38 %), Meunier (32 %) a Chardonnay (30 %). V malém zastoupení se v oblasti používají i bílé odrůdy Arbane, Petit Meslier, Pinot Blanc a Pinot Gris. Aby mohlo být víno označeno jako šampaňské, musí samozřejmě pocházet z hroznů vinic tohoto regionu, ve kterém najdete hned 16 000 pěstitelů a 340 šampaňských domů. Podmínkou je také použití výrobní metody champenoise také známé jako „tradiční“ metody, při které druhotné kvašení vína probíhá v láhvi.

Tradiční metoda výroby šumivého vína obsahuje šest postupných fází.

  1. Primární fermentace - První částí výrobního procesu Champagne je výroba základního tichého vína, které většinou disponuje vysokou kyselinou a nižším obsahem alkoholu. Hrozny pěstované severní chladné oblasti jako je Champagne mají tendenci mít vysoký obsah kyselin a nízký obsah cukru, což je ideální pro výrobu šumivých vín.

  2. Asambláž – sklepmistr vinařství může do základního vína přidat i menší podíl vín z předchozích ročníků a vytvořit tak finální podobu vína, která většinou odpovídá stylu konkrétního vinařství. Vinařství tak mohou držet obdobnou kvalitu napříč různými ročníky.

  3. Druhotné kvašení – takto připravené víno je přelito do lahví, spolu s tirážním likérem. Je to směs cukru a kvasnic, které po uzavření láhve nastartují druhotné kvašení. Toto sekundární kvašení zvyšuje obsah alkoholu ve víně a produkuje oxid uhličitý, který se uvolňuje po otevření láhve prostřednictvím typického bohatého perlení.

  4. Zrání - po dokončení sekundárního kvašení víno zůstává v uzavřené láhvi a zraje na kvasničných kalech. Tento proces zrání je podstatný pro finální charakter vína. Dává šampaňskému jeho jedinečné tóny připomínající toast nebo briošku. Vinaři nechávají vína zrát často i roky. Jakmile se blíží konec zrání, začnou vinaři občas otáčet každou lahví o několik stupňů, dokud se kaly neshromáždí v hrdle každé lahve.

  5. Degorzáž – Hrdlo láhve se rychle podchladí a jakmile se láhev otevře, kvasniční kaly se vystřelí ven a víno zůstává čiré bez usazenin.

  6. Přidání dozážního likéru – část vína, která byla odstřelena během degorzáže se do lahve doplní ve formě tzv. expedičního likéru. Jde o směs tichého vína a cukru, která mimo jiné určuje finální cukernatost šumivého vína. Poté je víno uzavřeno tradičním uzávěrem pro šumivá vína.

Šampaňské je mezi francouzskými vinařskými oblastmi jedinečné v tom, že má pouze jednu apelaci, Champagne AOC. Existuje několik různých způsobů, jak identifikovat různé druhy šampaňských vín. Existuje 320 Crus, z nichž 17 jsou Grand Crus a 42 z nich jsou Premier Crus.

6 druhů šampaňského

Styl šampaňského vína samozřejmě určuje i hladina zbytkového cukru ve víně. Někteří konzumenti preferují hodně suchá vína, někdo jiný dává přednost vyššímu zbytkovému cukru, který vyvažuje typicky vyšší kyselinu v šampaňských vínech.  Existuje šest běžných typů šampaňského, klasifikovaných podle zbytkového cukru:

  • Brut nature - šampaňské zcela bez přidaného cukru, které musí mít méně než tři gramy cukru na litr.

  • Extra brut - víno může mít hladinu cukernatosti od nuly do šesti gramů cukru na litr vína.

  • Brut – nejběžnější typ šampaňského vína, které musí mít méně než 12 gramů zbytkového cukru na litr.

  • Extra dry - šampaňské s hodnotou 12 až 17 gramů cukru na litr vína. Pozor, navzdory svému názvu tedy není Extra dry nejsušším stylem šampaňského.

  • Sec – sladší víno, které má 17 až 32 gramů cukru na litr.

  • Demi-sec – víno s 32 až 50 gramy cukru na litr.

Côte des Blancs a Vazart-Coquart

Côte des Blancs je jednou z hvězdných podoblastí regionu Champagne. Nachází se několik kilometrů od Epernay a jak již název napovídá, zdejším výsadbám dominuje bílá odrůda Chardonnay. Tvoří hned 85 % zdejších vinic a v menší míře ji pak doplňují odrůdy Meunier a Pinot noir. Tyto dvě odrůdy pak místní vinaři používají při tvorbě některých cuvée nebo růžových vín. Podle mnohých je to právě klima a křídové podloží v Côte des Blancs, které odrůdě Chardonnay z celého Champagne svědčí nejvíce. A dokladem toho jsou i krásná elegantní vína tradičního rodinného vinařství Vazart-Coquart.

Rodina Vazart-Coquart se po staletí zabývá vínem. Dodnes sídlí v původním rodinném domě na hlavní ulici ve vesnici Chouilly, který postavil Louis-Victor Coquart v roce 1865. Svou vlastní značku Champagne uvedli na trh v roce 1954 Louis Vazart a jeho syn Jacques. Současný majitel vinařství Jean-Pierre Vazart, se k otci připojil v roce 1995 a o deset let později převzal správu rodinného podniku.

Vazartovi pěstují na svých 11 hektarech vinic z 95 % Chardonnay a 5 % tvoří odrůda Pinot Noir. Vinohrady spadají do kategorie Grand Cru Chouilly, jde o nejsevernější vinařskou obec podoblasti Côte des Blancs. Průměrný věk révy je více než 30 let. Vinařství hospodaří maximálně s respektem k životnímu prostředí. Jako uznání vinařství Vazart-Coquart v roce 2012 obdrželo jako jedno z prvních ve Francii od ministerstva zemědělství certifikaci Exploitation Viticole de Haute Valeur Environnementale, potvrzující hluboký respekt k životnímu prostředí a ochraně biologické rozmanitosti. V současnosti je vinařství v přechodu na biodynamickou produkci.

Do naší nabídky jsme v tuto chvíli vybrali čtyři zajímavá vína z vinařství Vazart-Coquart. Je to svěží energický Brut Réserve Grand Cru (100% Chardonnay), krásně ovocné růžové Rosé Grand Cru (85 % Chardonnay, 15 % Pinot Noir), dále hodně suchý Extra Brut Grand Cru (100% Chardonnay) a také noblesní ročníkové víno Champagne Grand Bouquet 2015 Grand Cru (100% Chardonnay).