Česká republika se dělí na dvě vinařské oblasti, tedy Čechy a Moravu. Celkem vinaři v České republice pracují s více než 18 000 hektary osázených vinic, na nichž najdete širokou paletu bílých a modrých odrůd.
Průměrně vinaři v České republice vyrobí cca 60 milionů litrů vína. Toto množství se ale výrazně mění s ohledem zejména na průběh počasí. Jarní mrazy, letní deště a výskyt škůdců každý rok objem sklizně výrazně ovlivňují. V závislosti na ročníku tak naši vinaři vyrábí cca 40 milionů litrů bílých vín, což představuje cca 2/3 produkce vína v České republice.
Vinařská oblast Čechy patří mezi nejsevernější vinařské regiony Evropy. Najdete v ní pouze 4 % osázených vinic v České republice. Mezi centra vinohradnictví tu patří Mělník, Litoměřice, Most nebo Praha. Vinařská oblast Čechy se dělí na Mělnickou a Litoměřickou podoblast. Chladnější klima se hodí zejména pro pěstování bílých odrůd, jako jsou Ryzlink rýnský, Müller – Thurgau, Rulandské bílé nebo Sylvánské zelené.
Vinařská oblast Morava pak tvoří 96 % ploch vinic v tuzemsku. Najdete ji jižně a na východ od města Brna. Vinařská oblast Morava se dělí na podoblasti Znojemskou, Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou. Každá z nich má mírně odlišné podmínky pro pěstování révy a historicky se v každé z nich prosazovaly jiné odrůdy. Velkopavlovická oblast je známá červenými víny z odrůd jako Frankovka, Svatovavřinecké nebo Pinot noir, na Mikulovsku zase kraluje Ryzlink vlašský, Rulandské šedé, Rulandské bílé, z modrých odrůd v posledních letech Merlot. Na Znojemsku pak vzniklo první tuzemské VOC, jehož základem jsou odrůdy Ryzlink rýnský, Sauvignon blanc a Veltlínské zelené. Na Slovácku se daří Ryzlinku rýnskému a pinotovým odrůdám – Rulandské bílé nebo Rulandské šedé.
Bílé víno je před podáváním potřeba dobře vychladit, ideálně na teplotu 8–12 °C, přičemž mladá a méně aromatická vína chladíme více; zralá, aromatičtější vína pak méně. Bílá vína podáváme v pořadí od mladších, méně aromatických a sušších po bílá starší, aromatická a s vyšším zbytkovým cukrem. Pro pití bílých vín jsou nejvhodnější sklenice o objemu 0,25–0,4 l. Víno naléváme jen cca do třetiny objemu sklenice, aby se v jejím zbytku mohlo dostatečně rozvinout aroma vína.
Růžová vína fungují jako skvělé osvěžení. Podobně jako u bílých vín, je potřeba před podáváním víno dobře vychladit, ideálně na 8 až 10 stupňů. Růžová vína podávejte v menších sklenicích na bílá vína. Růžové víno je většinou nejlepší vypít jako mladé, dokud se v něm projevuje příjemný ovocný charakter. Některá komplexní růžová vína ale mají potenciál zrát několik let v láhvi.
Největší omyl ohledně červených vín je, že by měla být podávána při pokojové teplotě. Pro většinu červených vín je vhodné víno nachladit na 14 - 16 °C. Červené víno zchlazené pod 12 °C je zcela ve vůni a chuti uzavřené a nemůže ukázat svůj pravý potenciál. Při teplotách nad 18 °C může víno působit chuťově neharmonicky. Typicky v něm například do popředí vystoupí alkohol. Červená vína podáváme v dostatečně velkých sklenicích, aby v nich vyniklo bohaté aroma. Někteří výrobci sklenic pak vyrábí specifické tvary sklenic vhodné pro různé odrůdy. Komplexní červené víno se nebojte otevřít minimálně hodinu před podáváním, u starších vín je dobré provést také dekantaci vína.
V sortimentu naší online vinotéky najdete prověřená vína od některých tradičních vinařství z Moravy. Na Moravu několikrát do roka jezdíme, ochutnáváme a srovnáváme vína od různých výrobců. Kvalita tuzemských vín se kontinuálně zlepšuje a vína v naší nabídce toho budiž dokladem. Ochutnejte vína z vinařství Sonberk, Krásná hora, Malý vinař, Vinařství Kosík nebo Plenér. Poskládejte si balíček alespoň šesti vín a dopravu od nás máte zdarma.
Všechna vína z naší nabídky jsou skladem a připravena k odeslání.
Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 200 Kč poukaz na první nákup.
Při objednávce alespoň za 2500 Kč máte dopravu po celé České republice zdarma.
Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.